Rak szyjki macicy
Rodzaje raka szyjki macicy
Nazwa nowotworu szyjki macicy pochodzi od rodzaju komórek, z których się rozpoczął proces nowotworzenia. Dwa główne typy to:
● rak płaskonabłonkowy - rozwija się z komórek szyjki macicy i stanowi większość (do 90%) nowotworów złośliwych tego narządu,
● gruczolakorak - rozpoczyna się w komórkach gruczołowych (czyli wytwarzających śluz) szyjki macicy.
Czasami nowotwór szyjki macicy ma zarówno cechy raka płaskonabłonkowego, jak i gruczolakoraka.
Jak wygląda standardowe leczenie raka szyjki macicy?
W leczeniu raka szyjki macicy obecnie używa się trzech głównych metod: chirurgii, radioterapii i chemioterapii, często łącząc je ze sobą.
Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od wielu czynników, takich jak zaawansowanie nowotworu, stan ogólny pacjentki, jej wiek, istniejące choroby oraz czynniki prognostyczne. Istotne jest również uwzględnienie obecności innych chorób narządu rodnego, które mogą wpłynąć na przebieg terapii.
Decyzję o wyborze metody podejmuje w porozumieniu z pacjentką zespół lekarzy, zazwyczaj składający się z ginekologa, radioterapeuty i onkologa klinicznego. W przypadku wczesnych stadiów raka stosuje się chirurgię, radioterapię lub ich połączenie.
Komu możemy pomóc?
Prowadzimy rekrutację do badania klinicznego dla Pacjentek, które:
● chorują na raka płaskonabłonkowego, raka gruczołowo-płaskonabłonkowego lub gruczolakoraka szyjki macicy,
● nie były wcześniej leczone inhibitorami punktów kontrolnych (CPI - ang. CheckpointInhibitors),
● przeszły wcześniejsze standardowe leczenie pierwszego rzutu, ale okazało się ono nieskuteczne,
● otrzymały nie więcej niż 1 wcześniejszą linię leczenia systemowego z powodu nawrotowego raka szyjki macicy lub stopnia IVB.
Czym jest badanie kliniczne?
Badanie kliniczne służy sprawdzeniu, czy lek, procedura medyczna lub wyrób medyczny w oczekiwanym stopniu pozwolą na wyleczenie pacjenta lub wydłużenie jego życia. Badania kliniczne podlegają ścisłej kontroli i prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów mających na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentów.
Jak możemy pomóc?
Po dołączeniu do Rejestru Pacjentów opiekun badania kontaktuje się z chorym i uzupełnia wywiad medyczny. Następnie do pracy przystępuje nasze Konsylium Lekarskie, które analizuje przypadek choroby i konsultuje pacjenta. W efekcie pacjent otrzymuje propozycję bezpłatnego leczenia na przykład w ramach badania klinicznego.
Czym jest rak szyjki macicy?
To kobiecy nowotwór złośliwy, który rozwija się w tkankach szyjki macicy, czyli kanale łączącym macicę z pochwą. Jedną z przyczyn raka szyjki macicy jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) przenoszonego drogą płciową.
Leczenie raka szyjki macicy w ramach badań
Udział w badaniu umożliwia pacjentowi:
- Dostęp do zaawansowanych metod diagnostycznych choroby nowotworowej,
- Stałą opiekę zespołu specjalistów,
- Możliwość uzyskania nowoczesnego leczenia terapią niedostępną w Polsce,
- Poszerzoną terapię przeciwnowotworową,
- Całkowicie bezpłatne leczenie i jego organizację (m.in.terapię, dostęp do leków, wizyty w ośrodku leczenia, konsultacje i dojazdy),
- Utrzymanie najwyższego standardu bezpieczeństwa terapii.
Otrzymaj szansę na leczenie
Zarejestruj się bezpłatnie w naszej bazie dla pacjentów onkologicznych i oczekuj na kontakt z naszym konsultantem.