Chłoniaki rozlane z dużych komórek B (DLBCL)

Czym są chłoniaki DLBCL?

Chłoniaki rozlane z dużych komórek B (DLBCL, diffuse large B-cell lymphoma) to nowotwory złośliwe, który wywodzą się z komórek układu odpornościowego (limfocytów B). W ich skład wchodzą także chłoniaki z dużych komórek B o wysokim stopniu złośliwości.

Choroba rozpoczyna się najczęściej jako dość szybko rosnąca zmiana w jednej lub (rzadziej) kilku lokalizacjach w ciele. Może być to powiększający się węzeł chłonny lub guz, który może powstać w niemal każdym miejscu.

Jak wygląda diagnoza chłoniaka DLBCL?

Rozpoznanie chłoniaka DLBCL stawia lekarz patolog na podstawie badania pobranej od pacjenta tkanki (może to być np. wycięty cały węzeł chłonny lub biopsja gruboigłowa)

Chłoniak DLBCL należy do grupy chłoniaków o agresywnym przebiegu. Po uzyskaniu wyniku histopatologicznego z takim rozpoznaniem leczenie powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni.

Jak wygląda standardowe leczenie chłoniaka DLBCL?

Leczenie chłoniaka DLBCL jest dostosowane m.in. do stopnia zaawansowania i podtypu chłoniaka. W przeważającej większości przypadków standardem leczenia jest immunochemioterapia. Polega ona na podaniu leku biologicznego - przeciwciała monoklonalnego skierowanego na antygen znajdujący się m.in. na komórkach chłoniaka (immunoterapia) oraz mieszanki leków cytostatycznych (chemioterapia) w kilku cyklach.

Aby poprawić wyniki leczenia, zwłaszcza u pacjentów z niekorzystnymi czynnikami ryzyka, prowadzone są badania polegające na dodaniu do standardowej immunochemioterapii nowych leków.

Jakie są objawy chłoniaka DLBCL?

Początkowo chorzy na chłoniaka DLBCL zauważają jeden lub więcej powiększonych węzłów chłonnych. Dotyczy to m.in węzłów na szyi, pachwinie lub brzuchu. Oprócz tego może pojawić się gorączka, utrata masy ciała, nocne poty.

Kto szczególnie jest zagrożony zachorowaniem na chłoniaka DLBCL?

Chłoniak DLBCL jest jednym z najczęściej występujących chłoniaków. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem — średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 64 lata. Mężczyźni są nieco bardziej narażeni na rozwój DLBCL niż kobiety.

Jak możemy pomóc?

Po dołączeniu do Rejestru Pacjentów opiekun badania kontaktuje się z chorym i uzupełnia wywiad medyczny. Następnie do pracy przystępuje nasze Konsylium Lekarskie, które analizuje przypadek choroby i konsultuje pacjenta. W efekcie pacjent otrzymuje propozycję bezkosztowego, dodatkowego leczenia lub wykonania badań diagnostycznych.

Pamiętaj!

Powiększający się, zwłaszcza po jednej stronie ciała, węzeł chłonny, który jest twardy, nie boli i nie ma związku z infekcją stanowi wskazanie do pogłębienia diagnostyki u lekarza!

Potrzebujesz wsparcia?

Skontakuj się z opiekunem

Nie zwlekaj, zadzwoń

Zadzwoń

Leczenie chłoniaków DLBCL w ramach badań

Udział w badaniu umożliwia pacjentowi

  • Dostęp do zaawansowanych metod diagnostycznych choroby nowotworowej,
  • Stałą opiekę zespołu specjalistów,
  • Możliwość uzyskania nowoczesnego leczenia terapią niedostępną w Polsce,
  • Poszerzoną terapię przeciwnowotworową,
  • Całkowicie bezpłatne leczenie i jego organizację (m.in.terapię, dostęp do leków, wizyty w ośrodku leczenia, konsultacje i dojazdy),
  • Utrzymanie najwyższego standardu bezpieczeństwa terapii.

Potrzebujesz pomocy w poszukiwaniach?

Jesteśmy tutaj, aby pomóc!

Skontaktuj się przez formularz kontaktowy.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.