Rekonstrukcja piersi
Do zabiegu wykorzystywane są własne tkanki organizmu (rekonstrukcja piersi autogenna) lub sztuczny implant, który zawiera sól fizjologiczną lub żel silikonowy (rekonstrukcja piersi allogenna). Jeżeli nie jest możliwe natychmiastowe wprowadzenie implantu do organizmu, wtedy można zastosować ekspander tkankowy, który rozciąga tkanki i może pozostać w organizmie przez kilka tygodni lub miesięcy, aż do zastąpienia go trwałym implantem.
Czasami podczas rekonstrukcji piersi wykorzystywany jest jednocześnie implant oraz tkanki organizmu. Zostaje odtworzony nie tylko kształt piersi, ale także brodawka sutkowa wraz z otoczką – nawet, jeśli nie zostały one zachowane po usunięciu piersi. Rekonstrukcja piersi jest wskazana dla osób, które lubią sport, ponieważ w przypadku protez zewnętrznych, niekomfortowym może być przemieszczanie się ich podczas ćwiczeń. Przeciwwskazaniem jest proces nowotworowy, który rozprzestrzenił się już w całym organizmie. Taki zabieg wykonywany jest na podstawie skierowania od lekarza specjalisty, a więc jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Rekonstrukcja autogeniczna
Rekonstrukcja autogenna jest z reguły bardziej zalecana, gdyż pozwala na osiągnięcie trwalszego i bardziej estetycznego efektu. Z organizmu pacjentki zostaje pobrany płat mięśnia prostego (np. znajdujący się w brzuchu) wraz z tkanką tłuszczową i po przeszczepie uformowany w miejscu usuniętej piersi. Jednakże taka operacja jest bardziej czasochłonna, a także konieczna może być transfuzja krwi. Poza tym, po takim zabiegu tworzy się blizna, która pozostaje nie tylko w miejscu rekonstruowanej piersi, ale także w miejscu, skąd zostały pobrane własne tkanki. Ryzyko powikłań jest większe niż w przypadku rekonstrukcji allogennej. Jednakże niewątpliwą zaletą jest tutaj uzyskanie bardziej naturalnego wyglądu, a także dostosowywanie się rozmiaru piersi do zmian ciała, np. wagi.
Rekonstrukcja allogeniczna
Implanty to silikonowe osłonki wypełnione sterylną (pozbawioną drobnoustrojów) solą fizjologiczną lub silikonem. Pierwsze wymienione stosowane są już od dłuższego czasu w zabiegach rekonstrukcji piersi. Implanty silikonowe dają bardziej naturalne odczucie niż te wypełnione solą fizjologiczną. Warto zastanowić się nad tego typu operacją, gdyż jest krótsza i mniej wymagająca niż rekonstrukcja autogeniczna. Wadą stosowania tego typu materiałów jest to, że mogą pęknąć i przeciekać. W przypadku uszkodzenia konieczna jest wymiana implantu i powtórny zabieg.