Wróć

Życie po mastektomii – rekonstrukcja piersi, protezy

Usunięcie piersi w wyniku choroby może poważnie pogorszyć kondycję psychiczną kobiety. Ratunkiem na to jest m.in. zabieg rekonstrukcji piersi. Może on zostać przeprowadzony podczas mastektomii albo kilka miesięcy lub lat po operacji. Dla osób, które nie chcą skorzystać z takiej możliwości, rozwiązan
Życie po mastektomii – rekonstrukcja piersi, protezy

Rekonstrukcja piersi

                           

Do zabiegu wykorzystywane są własne tkanki organizmu (rekonstrukcja piersi autogenna) lub sztuczny implant, który zawiera sól fizjologiczną lub żel silikonowy (rekonstrukcja piersi allogenna). Jeżeli nie jest możliwe natychmiastowe wprowadzenie implantu do organizmu, wtedy można zastosować ekspander tkankowy, który rozciąga tkanki i może pozostać w organizmie przez kilka tygodni lub miesięcy, aż do zastąpienia go trwałym implantem.

Czasami podczas rekonstrukcji piersi wykorzystywany jest jednocześnie implant oraz tkanki organizmu. Zostaje odtworzony nie tylko kształt piersi, ale także brodawka sutkowa wraz z otoczką – nawet, jeśli nie zostały one zachowane po usunięciu piersi. Rekonstrukcja piersi jest wskazana dla osób, które lubią sport, ponieważ w przypadku protez zewnętrznych, niekomfortowym może być przemieszczanie się ich podczas ćwiczeń. Przeciwwskazaniem jest proces nowotworowy, który rozprzestrzenił się już w całym organizmie. Taki zabieg wykonywany jest na podstawie skierowania od lekarza specjalisty, a więc jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rekonstrukcja autogeniczna

Rekonstrukcja autogenna jest z reguły bardziej zalecana, gdyż pozwala na osiągnięcie trwalszego i bardziej estetycznego efektu. Z organizmu pacjentki zostaje pobrany płat mięśnia prostego (np. znajdujący się w brzuchu) wraz z tkanką tłuszczową  i po przeszczepie uformowany w miejscu usuniętej piersi. Jednakże taka operacja jest bardziej czasochłonna, a także konieczna może być transfuzja krwi. Poza tym, po takim zabiegu tworzy się blizna, która pozostaje nie tylko w miejscu rekonstruowanej piersi, ale także w miejscu, skąd zostały pobrane własne tkanki. Ryzyko powikłań jest większe niż w przypadku rekonstrukcji allogennej. Jednakże niewątpliwą zaletą jest tutaj uzyskanie bardziej naturalnego wyglądu, a także dostosowywanie się rozmiaru piersi do zmian ciała, np. wagi.

Rekonstrukcja allogeniczna

Implanty to silikonowe osłonki wypełnione sterylną (pozbawioną drobnoustrojów) solą fizjologiczną lub silikonem. Pierwsze wymienione stosowane są już od dłuższego czasu w zabiegach rekonstrukcji piersi. Implanty silikonowe dają bardziej naturalne odczucie niż te wypełnione solą fizjologiczną. Warto zastanowić się nad tego typu operacją, gdyż jest krótsza i mniej wymagająca niż rekonstrukcja autogeniczna. Wadą stosowania tego typu materiałów jest to, że mogą pęknąć i przeciekać. W przypadku uszkodzenia konieczna jest wymiana implantu i powtórny zabieg.

Proteza piersi

Alternatywą dla operacji rekonstrukcji piersi są protezy piersi. Ich zadaniem jest nadanie kształtu piersi, ale także odpowiedniego ciężaru, który jest dopasowany do sylwetki. W ten sposób dba się o odpowiednią postawę ciała, co jest istotne w nadaniu symetrii ciała i prawidłowym ułożeniu kręgosłupa.

W protezę można zaopatrzyć się po około 2-3 tygodniach od zabiegu usunięcia piersi. Warto również zakupić specjalną bieliznę z bawełnianą kieszonką, aby móc bezpiecznie z niej korzystać. Taki biustonosz posiada szerokie ramiączka, które nie uciskają tkanek, dzięki czemu nie narażamy się na obrzęki limfatyczne. Z protezą zewnętrzną można również ćwiczyć – zalecane jest wykonywanie gimnastyki 3 razy dziennie po 15 minut. Dobrej jakości produkt powinien być komfortowy w noszeniu i naśladować ruch ciała jak w przypadku naturalnych piersi. Na rynku istnieje wiele rodzajów protez, które wyróżniają się:

  • dopasowaniem ciężaru do masy ciała,
  • regulowaną objętością,
  • wyrównaniem temperatury, jeżeli cierpi się na uderzenia gorąca,
  • wodoodpornością, która umożliwia pływanie,
  • posiadaniem warstwy samoprzylepnej, samoformującej lub możliwością wkładania do kieszonek biustonosza,
  • dopasowywaniem się do nierówności klatki piersiowej.

Po operacji usunięcia piersi, warto zacząć od noszenia przyjaznych dla skóry bawełnianych lub piankowych protez, które pozwolą na szybsze gojenie się ran. W późniejszym czasie można zacząć korzystać z materiałów silikonowych. Istnieją również protezy:

  • częściowe – można je zakładać w operowanym miejscu po częściowym zabiegu usunięcia piersi,
  • symetryczne - są uniwersalne i można je nosić zarówno na lewej jak i prawej piersi.

Dobrej jakości protezę można zakupić w zakresie 300-500 zł. Jej dobór warto skonsultować również z lekarzem, który zaleci odpowiedni typ produktu. Raz na dwa lata może również wystawić zlecenie na jej refundację na NFZ.

Wykaz źródeł

Gośliński J. Rekonstrukcja piersi po mastektomii. 2016. Portalonkologiczny zwrotnikraka.pl https://www.zwrotnikraka.pl/rekonstrukcja-piersi-mastektomia-adm-dr-murawa/[dostęp 14.05.2022]

AmericanCancer Society. Breast Reconstruction Surgery. 2019. [dostęp 14.05.2022]        

Opuchlik A. Informator dlakobiet po leczeniu raka piersi. 2017. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ZakładRehabilitacji [dostęp 14.05.2022]

rotezy piersiowe – refundacja.2022. Blog pinkbra.pl https://pinkbra.pl/blog/17_protezy-piersiowe-refundacja.html[dostęp 16.05.2022]

Nie przegap najnowszych informacji
"Nie przegap najnowszych informacji, aktualności i ekskluzywnych treści. Subskrybując nasz newsletter, otrzymasz regularne aktualizacje na temat najświeższych doniesień, artykułów i wydarzeń związanych z naszą branżą.
Przeczytaj naszą politykę prywatności.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć

WPISY NA BLOGU

Poszerz swoją wiedzę

Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.