Wróć

Jak okazać wsparcie bliskim chorującym na nowotwór?

Zdrowej osobie ciężko zrozumieć, z czym mierzy się osoba chorująca na nowotwór. Czy można jej jakoś pomóc w nowej rzeczywistości? Jak samemu zmierzyć się z tą sytuacją?
Jak okazać wsparcie bliskim chorującym na nowotwór?

Jak rozmawiać z chorym na raka?

Wizja rozmowy z chorym może Cię paraliżować. Jak się zachować, o czym mówić, czego unikać – to tylko niektóre pytania, jakie kłębią się w głowie osób z otoczenia chorego.

1. Przede wszystkim bądź. Sama obecność daje wsparcie w tym trudnym czasie i poczucie, że można na Ciebie liczyć.

2. Nie udawaj, że wszystko jest w porządku, bo nie jest. Brak szczerości jest wyczuwalny i tworzy barierę w relacjach, a to z kolei prowadzi do poczucia osamotnienia, frustracji i smutku.

3. Jeżeli możesz jakoś pomóc, zaoferuj to. Chory może nie chcieć obarczać innych obowiązkami. Nawet jeśli w danej chwili osoba bliska odmawia przyjęcia wsparcia, może się to zmienić na przestrzeni czasu. Możesz co jakiś czas zapytać, czy potrzebuje jakiejś pomocy.

4. Nie zabieraj choremu autonomii. Wyręczanie w sprawach, w których nie jest to oczekiwane, odbiera niezależność i tworzy atmosferę litości. Nawet w tak ciężkim czasie, osoba chora potrzebuje normalności.

5. Emocje towarzyszące osobie chorej na nowotwór są przytłaczające i bardzo różne. Pozwól choremu i sobie na ich wyrażenie. Jeżeli wyczuwasz złość ze strony chorego, nie bierz jej personalnie. Może być spowodowana ciągłym napięciem i strachem z powodu choroby.[,]

Pamiętaj jednak, że każdy jest inny i inaczej reaguje na takie sytuacje. Daj sobie czas, a choremu przestrzeń do bycia sobą. Jeśli w tym momencie nie chce poruszać któregoś z tematów, nie „ciągnij go za język”. Gdy będzie czuł gotowość i Twoje wsparcie, sam zdecyduje, kiedy zechce się otworzyć i podzielić z Tobą swoimi doświadczeniami.

Czy mogę jakoś pomóc?

Jeżeli nie jesteś osobą bezpośrednio opiekującą się chorym, nadal możesz zaangażować się w proces opieki. Nie musisz mieć nielimitowanych zasobów wolnego czasu ani eksperckiej wiedzy, żeby być oparciem dla chorego i jego bliskich. Drobna pomoc w postaci opieki nad zwierzęciem, wyjścia na spacer z chorym lub zrobienie zakupów, to tylko przykład sytuacji, w których możesz pomóc. Nawet drobne rzeczy są dla chorego oraz jego najbliższych wsparciem i formą wyręczenia z niektórych codziennych obowiązków. Jeżeli nie jesteś pewien, jak możesz pomóc, zapytaj samego chorego lub opiekuna.[1,]

Opiekun osoby chorej

Co jeśli zachoruje ktoś z Twojego najbliższego otoczenia? W Twojej głowie będą się kłębiły różne pytania. Jak takiej osobie pomóc? Sama Twoja obecność jest już ogromnym wsparciem. Oprócz tego, możesz pomóc na wiele sposobów.

1. Jeżeli chory wyraża na to zgodę, możesz pomóc mu uporządkować dokumentację medyczną. Dokumenty na temat leczenia, dokonanych do tej pory badań, czy przyjmowanych lekarstw są bardzo istotnym elementem wizyt u lekarza. Ponadto, możesz mu pomóc w sporządzaniu listy pytań przed wizytami.

2. Stres, jaki występuje w trakcie wizyt, może spowodować, że chory będzie chciał, aby ktoś mu towarzyszył w trakcie nich. Będzie to nie tylko wsparcie psychiczne, ale także pomoc w notowaniu tego, co lekarz przekaże.  

3. Opiekun osoby chorej bywa także źródłem informacji, np. w przypadku starszego rodzica, który nie umie korzystać z Internetu. Szukając wiadomości na temat choroby, korzystaj z rzetelnych źródeł – opinii specjalistów, zaleceń towarzystw, sprawdzonych organizacji pacjenckich. Wystrzegaj się niepewnych źródeł internetowych, które oferują niekonwencjonalne metody leczenia nowotworów. Mogą przynieść wiele szkód, a rzadko kiedy jakiekolwiek korzyści.

4. Znajdź fundacje onkologiczne, fora pacjenckie skupiające się na nowotworze, na który choruje Twój bliski. Mogą oferować one porady z szerokiego zakresu, począwszy od diety, po wsparcie psychiczne.[1]

Opiekując się chorym, nie zapominaj o swoich potrzebach. Możesz poprosić o pomoc kogoś z rodziny, przyjaciół lub fundacji działającej na rzecz pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Chwila wytchnienia pozwoli na zregenerowanie sił i zapobiega wypaleniu.

Nie przegap najnowszych informacji
"Nie przegap najnowszych informacji, aktualności i ekskluzywnych treści. Subskrybując nasz newsletter, otrzymasz regularne aktualizacje na temat najświeższych doniesień, artykułów i wydarzeń związanych z naszą branżą.
Przeczytaj naszą politykę prywatności.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć

WPISY NA BLOGU

Poszerz swoją wiedzę

Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.