Wróć

Zdrowie psychiczne po wygranej walce z chorobą

‍Wygrana walka z nowotworem to powód do świętowania i radości. Czy jednak wszyscy ozdrowieńcy reagują w ten sposób? Zupełnie nie. To ogromne przeżycie, które każdy będzie odbierał inaczej. Jak sobie poradzić z emocjami po chorobie?
Zdrowie psychiczne po wygranej walce z chorobą

„Nowa normalność”

Rak prawdopodobnie bardzo odmienił Twoje życie. Częste wizyty u specjalistów, zmiany w kontaktach międzyludzkich, ograniczenie lub całkowite zaprzestanie pracy zawodowej – to tylko część z aspektów życia osoby mierzącej się z nowotworem. Może się okazać, że powrót do życia sprzed choroby będzie ciężki, a różne płaszczyzny uległy znacznej zmianie, co w konsekwencji będzie się przekładać na Twoje obniżone samopoczucie.

Choroba nowotworowa prawdopodobnie zmieniła także Twoje relacje z innymi osobami. Powrót do swojej roli w rodzinie czy też innych grupach społecznych może nie być łatwy. W czasie choroby mogło dojść także do jakiś zmian, z którymi się nie zgadzasz, np. obowiązków w pracy. Wszystko to może powodować u Ciebie narastające poczucie frustracji.

Zdarza się, że emocje, które pojawiły się podczas leczenia onkologicznego nie mijają wraz z wyzdrowieniem. Część z nich mogła zostać stłumiona w trakcie terapii i dopiero teraz znajduje ujście. Część powraca razem z poczuciem niepokoju, strachu, smutku. Zarówno Twoje ciało, jak i dusza są zmęczone po dopiero co zakończonym leczeniu.

Jak poprawić swoje zdrowie psychiczne po leczeniu?

Przede wszystkim daj sobie czas na odpoczynek i przepracowanie nowej rzeczywistości. Pozwól sobie na przeżywanie emocji, które w tej chwili Ci towarzyszą. To całkiem normalne, że odczuwasz np. niepokój. Staraj się jednak nie dopuścić do tego, aby ten stan był przewlekły. Wykonując kilka rzeczy,  możesz zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne:

 1. Nie rezygnuj ze stałej opieki lekarskiej. Możesz także zapytać swojego lekarza o porady, jakie przyjąć zachowania prozdrowotne. Da Ci to większą kontrolę nad obecnym stanem zdrowia. Pamiętaj jednak, że mimo własnej świadomości i nawyków prewencyjnych, nawrót choroby nie zależy w 100% od Ciebie.
 2. Lęk to coś, co może Cię dotyczyć. Nie osądzaj siebie przez ich pryzmat. Jest to normalna reakcja organizmu na stresujące sytuacje. Postaraj się robić rzeczy, które Cię odprężają. Jeżeli jednak lęk utrzymuje się przez dłuższy czas lub przybiera na sile, wybierz się do psychologa lub psychiatry.
 3. Porozmawiaj z kimś bliskim na temat swoich odczuć. Z jednej strony może być to trudne, ale z drugiej – pozwala się uwolnić od części uczuć lub zmniejszyć ich intensywność.
 4. Zamiast rozmyślać nad przeszłością i przyszłością, warto skupić się na tym, co jest tu i teraz.
 5. Znajdź rzeczy, które Cię relaksują. Może to być jakaś pasja sprzed choroby, np. ogrodnictwo lub odkrywanie całkiem nowych rzeczy. Niektórzy znajdują spokój i pocieszenie w modlitwie lub medytacji.
 6. Spróbuj otworzyć się na innych. Istnieją fundacje zrzeszające osoby po wygranej walce nowotworowej. Rozmowa z innymi ozdrowieńcami może załagodzić samotność i dać poczucie zrozumienia. Jeśli czujesz się na siłach, możesz okazać także wsparcie osobom, które wciąż walczą z nowotworem. Pamiętaj jednak, że są to sytuacje, które wymagają dużego nakładu psychicznego i nie każdy jest gotowy na takie rozmowy. Jeżeli miałoby to budzić w Tobie większe poczucie smutku, zrezygnuj z tego.

Problemy, z jakimi możesz się zmagać

Część osób jest świadoma tego, że ich życie „po raku” będzie inne niż to, które prowadzili przed chorobą. Niemniej jednak, ciężko jest czasami się przygotować na tę „inność”. Niektórzy ozdrowieńcy bardziej doceniają życie i łatwiej akceptują rzeczywistość. Interesuje ich aktywna zmiana – zarówno duchowa, jak i dotycząca bardziej przyziemnych spraw, np. nawyków żywieniowych, czy też aspektów fizycznych. Ponadto szukają nowych społeczności, w których mogliby się spełniać, np. fundacjach.

Jednak nie każdemu choremu towarzyszą wyłącznie pozytywne emocje. W okresie przejściowym, między zakończeniem leczenia a powrotem do codzienności, możesz doświadczać także negatywnych emocji takich jak:

 • strach przed nawrotem,
 • niska samoocena związana ze zmianami cielesnymi,
 • poczucie winy,
 • niepewność co do przyszłości,
 • dyskomfort w związku z nową sytuacją.

W skrajnych sytuacji pacjenci mogą cierpieć na depresję, czy też zespół stresu pourazowego. To stany chorobowe, które trzeba leczyć.

Gdzie szukać pomocy?

Pamiętaj, że każdy inaczej przeżywa wygranie walki z nowotworem. Odczuwanie pewnych obaw jest normalnym procesem. Jeżeli jednak negatywne odczucia biorą górą i zaburzają Twój powrót do normalności, być może potrzebujesz pomocy z zewnątrz.

Czasami może pomóc rozmowa z przyjacielem czy też członkiem rodziny. Pomocne mogą być grupy wsparcia dla osób po nowotworze lub znalezienie innej osoby, która przebyła tą samą drogę co Ty.  W niektórych sytuacjach jednak ciężko jest otworzyć się na kogoś bliskiego lub problemy, z jakimi się zmagasz wymagają fachowej wiedzy z zakresu psychologii. Nie bój się wybrać do osób zawodowo zajmujących się zdrowiem psychicznym, takich jak psychoterapeuta, czy psychiatra.

Wykaz źródeł

 1. ASCO cancer.net: What is Cancer Survivorship? [dostęp 29.06.2022]
 2. ESMO: Survivorship. [dostęp 29.06.2022]
 3. MayoClinic: Cancer survivors: Managing your emotions after cancer treatment. 2020 [dostęp 29.06.2022]
 4. American Cancer Society: Life After Cancer. 2016 [dostęp 29.06.2022]
 5. MD Anderson Cancer Center: Life after cancer – Social & Emotional Impacts of Cancer. [dostęp 29.03.2022]

Nie przegap najnowszych informacji
"Nie przegap najnowszych informacji, aktualności i ekskluzywnych treści. Subskrybując nasz newsletter, otrzymasz regularne aktualizacje na temat najświeższych doniesień, artykułów i wydarzeń związanych z naszą branżą.
Przeczytaj naszą politykę prywatności.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć

WPISY NA BLOGU

Poszerz swoją wiedzę

Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.