Wróć

Usunięcie pęcherza moczowego i co dalej?

Usunięcie pęcherza moczowego i co dalej?

Usunięcie pęcherza moczowego i co dalej?

Leczenie chirurgiczne jest jedną z możliwości leczenia raka pęcherza moczowego. Standardowa terapia raka pęcherza moczowego naciekającego mięśniówkę obejmuje radykalną cystektomię. Polega ona na całkowitym wycięciu pęcherza moczowego z tkankami przyległymi. Z czym wiąże się usunięcie pęcherza?

Jak wygląda operacja usunięcia pęcherza moczowego?

Jak już wspomniano, radykalna cystektomia (usunięcie pęcherza moczowego) jest jedną z metod leczenia raka pęcherza moczowego. To, czy pacjent będzie leczony chirurgicznie i w jaki sposób, zależy od rodzaju raka i preferencji pacjenta. W przypadku raka naciekającego mięśniówkę, usunięcie pęcherza jest leczeniem z wyboru. W przypadku raka nienaciekającego także można przeprowadzić cystektomię, np. jeżeli doszło do niepowodzenia terapii BCG (szczepionką Bacillus Calmette-Guérin).

W trakcie cystektomii z powodu raka pęcherza moczowego, należy wykluczyć występowanie innych nowotworów. 25-46% mężczyzn poddanych temu zabiegowi jednocześnie mierzy się z rakiem prostaty, co potwierdza badanie histopatologiczne materiału.

Operacja obejmuje także inne narządy w zależności od płci. U mężczyzn usuwa się gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne, cewkę moczową, dolne części moczowodów oraz okoliczne węzły chłonne. U kobiet – cewkę moczową, dolną część moczowodów, węzły chłonne obecne w miednicy, a także przylegającą część pochwy oraz macicy. Wykonuje się to ze względu na tzw. margines chirurgiczny. Polega to na usunięciu wraz z pasmem tkanek nieprawidłowych, tkanek zdrowych i ich ocenę pod kątem ewentualnych komórek rakowych w celu zwiększenia pewności, że guz został w całości wycięty. W niektórych przypadkach zabieg ten może być nieco modyfikowany w celu oszczędzenia pewnych struktur, np. biorąc pod uwagę późniejsze plany na posiadanie dzieci. Możliwość ograniczenia zabiegu zależy od zasięgu rozprzestrzenienia nowotworu i wymaga indywidualnej oceny u każdego pacjenta.

Rodzaje

Usunięcia pęcherza moczowego można dokonać za pomocą różnych technik, na przykład:

  • cystektomii częściowej – wykonuje się ją, jeżeli rak wrósł do ściany pęcherza tylko w jednym miejscu i możliwe jest usunięcie tylko części pęcherza bez upośledzenia jego funkcji,
  • cystektomii radykalnej – obejmuje całościowe wycięcie pęcherza z okolicznymi narządami,
  • cystektomii tradycyjnej – następuje z otwarciem powłok brzusznych,
  • cystektomii laparoskopowej – wycięcie pęcherza może nastąpić laparoskopowo, czyli z użyciem specjalnego sprzętu wprowadzanego do jamy brzusznej przez niewielkie otwory,
  • cystektomii z asystą robota – wraz z rozwojem medycyny, dostępne są coraz nowsze i lepsze metody. Przykładem tego może być wspomaganie zabiegów laparoskopowych przez robota. Daje ona możliwość lepszej wizualizacji oraz szycia wewnątrz organizmu.

Z czym się wiąże cystektomia?

Ponieważ usuwany jest pęcherz moczowy, konieczne jest znalezienia innej drogi, jaką mocz mógłby wydostawać się na zewnątrz. Istnieje wiele opcji odprowadzania moczu. Jedną z nich jest operacja Brickera, w czasie której wykonuje się zastępczy pęcherz jelitowy. Polega to na wszczepieniu moczowodów do części jelita krętego, którego dalszy koniec wszczepia się w skórę. W ten sposób powstaje urostomia, czyli przetoka moczowo-skórna. Większość urostomii przebiega z niekontrolowanym oddawaniem moczu do worków urostomijnych. Istnieją jednak rozwiązania umożliwiające trzymanie moczu – są to urostomie szczelne (kontynentne). Przykładem może być zastępczy zbiornik jelitowy. W tej metodzie moczowody wszczepia się do zbiornika jelitowego, który połączony jest przewodem z otworem skórnym. Odprowadzanie moczu następuje poprzez wprowadzanie cewnika przez przewód. Mocz może być odprowadzany na zewnątrz także przez połączenie nerki z powierzchnią skóry jamy brzusznej, czyli nefrostomię.

Usunięcie pęcherza – rekonwalescencja

Okres, jaki pacjent zostaje w szpitalu po zabiegu, zależy od jego stanu zdrowia i rodzaju operacji jaką przeszedł. Po wyjściu ze szpitala rekonwalescencja trwa około 4-6 tygodni. W tym czasie pacjent musi zmierzyć się z nową codziennością, do której należy m.in. wymiana worków urostomijnych. Pomóc może pielęgniarka stomijna. Z czasem możliwe będzie wrócenie do większości aktywności sprzed zabiegu.

Z czym mierzy się pacjent po cystektomii?

Zaburzenia czynności seksualnej lub utrata funkcji rozrodczej

Radykalna cystektomia może prowadzić do zaburzeń seksualnych, zmienia się m.in. ukrwienie narządów rodnych. Akceptacja nowej sytuacji i rozmowa z partnerem jest kluczem do powrotu do życia seksualnego. W przypadku problemów w tej kwestii lub jakiś pytań, warto zdecydować się na wizytę u seksuologa.

Aktywność fizyczna

Po zakończeniu rekonwalescencji (średnio po 3 miesiącach od operacji) można powrócić do aktywności fizycznej. Należy unikać podnoszenia ciężkich rzeczy i częstego schylania się. Sprzęt urostomijny nie stanowi problemu nawet w trakcie pływania.

Zaopatrzenie w wyroby medyczne

Przy wypisie ze szpitala po zabiegu usunięcia pęcherza lekarz wystawi pierwsze zlecenie na wyroby medyczne. Kolejne zlecenie może wypisać lekarz rodzinny. Zaopatrzenie można zrealizować w sklepie medycznym mającym podpisaną umowę z NFZ.

Wykaz źródeł

Aron M et al.: Radical cystectomy. 2022. UpToDate [dostęp 18.05.2022]

Shariat SF et al.: Urinary diversion and reconstruction following cystectomy. 2021. UpToDate [dostęp 18.05.2022]

Polskie Towarzystwo Urologiczne: Wytyczne postepowania u chorych z nienaciekającym mięśniówki rakiem pęcherza moczowego, u chorych z rakami przejściowonabłonkowymi górnych dróg moczowych, u chorych z naciekającym mięśniówkę i przerzutowym rakiem pęcherza moczowego, u chorych z pierwotnym rakiem cewki moczowej. 2013

Welland Medical Polska. Poradnik dla osób z urostomią (przetoką moczową). 2019

NHS: Bladder cancer. 2021. [dostęp 18.05.2022]

Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dnia 29 maja 2017 r. (Dz. U. 2019 poz. 1267 z późn. zm.).

Nie przegap najnowszych informacji
"Nie przegap najnowszych informacji, aktualności i ekskluzywnych treści. Subskrybując nasz newsletter, otrzymasz regularne aktualizacje na temat najświeższych doniesień, artykułów i wydarzeń związanych z naszą branżą.
Przeczytaj naszą politykę prywatności.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć

WPISY NA BLOGU

Poszerz swoją wiedzę

Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.