Wróć

Terapia celowana w leczeniu nowotworów

Terapia celowana molekularnie jest najnowszą metodą leczenia onkologicznego. Może być szansą na wydłużenie życia lub na całkowite pokonanie choroby. Ten rodzaj leczenia opracowano tylko dla niektórych rodzajów nowotworów, ale wraz z rozwojem nauki, lista chorób może się wydłużać.
Terapia celowana w leczeniu nowotworów

Co to właściwie jest?

Terapia celowana, zwana „szytą na miarę”, opiera się o cechy genetyczne konkretnego nowotworu. Nawet jeżeli dwie osoby chorują na raka tego samego narządu, może być tak, że otrzymają zupełnie inne leczenie, właśnie ze względu na podstawę genetyczną. Terapia polega na znalezieniu tzw. celu molekularnego, czyli cechy lub procesu w nowotworze, który można zahamować lub zaktywować, aby zniszczyć lub ograniczyć rozwój komórek nowotworowych. Ten cel jest określany dla konkretnego nowotworu u konkretnego pacjenta. Dzięki temu, leczenie jest nie tylko skuteczne, ale również w mniejszym stopniu wpływa na zdrowe komórki niż np. standardowa chemioterapia, która działa na wszystkie szybko dzielące się komórki w organizmie. W efekcie niszczone są nie tylko komórki chore, ale również zdrowe, które posiadają naturalnie tę cechę np. komórki szpiku kostnego. Natomiast podczas terapii celowanej, leczenie koncentruje się na niszczeniu choroby i w większym stopniu oszczędza zdrowe tkanki. Im mniejszy wpływ leczenia na zdrowe komórki, tym mniejsze ryzyko pojawienia się uciążliwych działań niepożądanych.

Na czym polega?

Aby zakwalifikować pacjenta do leczenia terapią celowaną molekularnie potrzebne jest wykonanie testów genetycznych. Na podstawie ich wyników można stworzyć profil choroby. W zależności od stanu zdrowia pacjenta i zaawansowania jego choroby, te badania mogą być objęte refundacją. Dzięki temu mogą obniżyć się koszty leczenia.

Testy przeprowadza się poprzez pobranie próbki zmiany nowotworowej lub krwi pacjenta. Następnie zostaje ona dokładnie zbadana, czego wynikiem jest określenie cech nowotworu, które pozwolą na dobranie leczenia.

Leczenie takie może być podane w formie tabletek, kapsułek, zastrzyków lub kroplówek. W pierwszych dwóch przypadkach pacjent może stosować lek w domu. W pozostałych, kiedy konieczne jest wkłucie, pacjent otrzymuje leczenie na oddziale szpitala lub w ambulatorium.

Dla kogo terapia celowana może być pomocą?

Nie zawsze terapia celowana jest najlepszym rozwiązaniem. Terapie celowane to najnowsza gałąź leczenia nowotworów, dlatego na ten moment są one opracowane tylko dla niektórych typów nowotworów. Dla przykładu, trastuzumab stosowany w terapii celowanej raka piersi, będzie dawał pozytywne efekty tylko jeśli w komórkach guza pojawiła się mutacja genu HER2. U pozostałych chorych lek ten nie jest skuteczny.

Obecnie terapia celowana znajduje zastosowanie w leczeniu m.in.: raka piersi, jajnika, płuc, szyi, głowy, jelita grubego, trzustki, nerek, wątrobowo komórkowego oraz niektórych typów białaczek.

Ile trwa terapia celowana?

Czas trwania zależy od kilku czynników i jest kwestią indywidualną. Kolejne dawki pacjent może otrzymywać codziennie, co tydzień, lub co miesiąc. Zależy to od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, rodzaju terapii celowanej oraz od stanu pacjenta i reakcji jego organizmu na leczenie.

Skutki uboczne

Jak w przypadku każdego leczenia, podczas terapii celowanej mogą pojawić się objawy lub dolegliwości będące jej efektem ubocznym. Ważne jest, aby o wszystkich pojawiających się symptomach informować lekarza prowadzącego. Niektóre z działań niepożądanych zanikają wraz z zakończeniem leczenia. Inne mogą być obecne jeszcze po zakończeniu terapii przez dłuższy czas lub pojawić się dopiero po jakimś czasie od zakończenia leczenia.

Ile kosztuje takie leczenie? Czy jest refundowane?

Koszty terapii mogą być duże, ale w Polsce istnieje kilka ścieżek, dzięki którym mogą być one obniżone

Program lekowy

Pacjent może spróbować dostać się do programu lekowego. Jest to rodzaj finansowania leczenia przez NFZ. Programy lekowe są dedykowane wybranym chorobom i konkretnej grupie pacjentów. Aby móc skorzystać z programu lekowego, konieczne jest znalezienie placówki, która prowadzi ten typ leczenia. Lekarz na wizycie podejmuje decyzję, czy pacjent się kwalifikuje do takiej terapii. Jeżeli pacjent spełnia warunki i może skorzystać z programu lekowego, wtedy leczenie odbywa się bezpłatnie.

Badania kliniczne

Innym sposobem na obniżenie kosztów terapii jest udział w badaniu klinicznym nad lekiem będącym terapią celowaną. Ich celem jest potwierdzenie działania badanego leku oraz ocena jego skuteczności i działań niepożądanych. Aby skorzystać z tego rodzaju leczenia, można zgłosić się do niego samemu lub zostać zaproszonym przez lekarza prowadzącego badanie. Następnie odbywa się kwalifikacja, podczas której upewnia się, czy udział w badaniu będzie dla pacjenta korzystny. Prowadzący badanie przekazują wszystkie informacje związane z jego przebiegiem i poszczególnymi etapami. Jeżeli pacjent się kwalifikuje i podpisze zgodę na udział w badaniu, zostaje do niego włączony.

Wykaz źródeł

Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Fundacja Tam i z Powrotem „Leczenie celowane chorych na nowotwory”. 2020.

Garassino M et al.: Personalised Cancer Medicine: An ESMO Guide for Patients, 2013

National Cancer Institute: Targeted Therapy to Treat Cancer. 2020. [dostęp 25.05.2022]

Narodowy Instytut Onkologii: Leczenie systemowe.  [dostęp: 23.05.22r.]

ChPL: Herceptin, 150 mg, proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: EU/1/00/145/001

Baudino T: Targeted Cancer Therapy: The Next Generation of Cancer Treatment, 2015

Ministerstwo Zdrowia: Programy lekowe. [dostęp 25.05.22r.]

Obwieszczenie nr 65 Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2019r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych,

Pacjent w badaniach klinicznych, https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/ [dostęp: 09.05.22]

Nie przegap najnowszych informacji
"Nie przegap najnowszych informacji, aktualności i ekskluzywnych treści. Subskrybując nasz newsletter, otrzymasz regularne aktualizacje na temat najświeższych doniesień, artykułów i wydarzeń związanych z naszą branżą.
Przeczytaj naszą politykę prywatności.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć

WPISY NA BLOGU

Poszerz swoją wiedzę

Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.