Rak pęcherza moczowego – objawy, leczenie, czynniki ryzyka
Chociaż rak pęcherza moczowego dotyka najczęściej mężczyzn w wieku 50-80 lat, może występować w każdym wieku, niezależnie od płci. Poniższy artykuł skupia się na objawach, leczeniu i powrocie do codzienności po zakończeniu terapii
Rak pęcherza moczowego – rodzaje
Pęcherz moczowy zbudowany jest z kilku warstw komórek. Wewnętrzną warstwę, wyścielającą pęcherz, są tzw. komórki przejściowe. Najwięcej przypadków (90%) dotyczy raka wywodzącego się właśnie z tych komórek przejściowych. Jeśli komórki rakowe znajdują się w obrębie wyściółki pęcherza, mówi się o nieinwazyjnym (nienaciekającym) raku pęcherza moczowego. Gdy nowotwór zaczyna obejmować błonę mięśniową pęcherza nazywa się go naciekającym.
Przerzuty i rokowanie
Rak zaawansowany (przerzutowy) występuje w momencie rozprzestrzenienia komórek rakowych na inne części ciała. Rak pęcherza moczowego może dawać przerzuty m.in. do wątroby, czy płuc. Na szansę wyleczenia raka pęcherza ma wpływ wiele czynników, z czego najważniejsze jest stadium zaawansowania choroby oraz to czy występują przerzuty. U osób z niezaawansowanym rakiem szansa na 5-letnie przeżycie wynosi ok. 70%. W przypadku wystąpienia przerzutów do węzłów chłonnych lub odległych narządów, rak może okazać się bardzo agresywny (szybko rozwijający), a leczenie mało skuteczne. W takim przypadku szansa na 5-letnie przeżycie spada do kilku-kilkunastu procent.
Objawy
Rak pęcherza moczowego może dawać objawy nieswoiste (występujące w innych chorobach), np. problemy z oddawaniem moczu (mikcji) lub obecność krwi w moczu. Rak pęcherza moczowego może także zablokować odpływ moczu. Pacjent odczuwa wtedy silną potrzebę bez możliwości mikcji. Taki stan może być bardzo bolesny, prowadzić do ogólnego osłabienia i wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Czynniki ryzyka, czyli czy da się uniknąć zachorowania
Czynniki ryzyka nie są same w sobie przyczyną choroby, ale zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Dlatego, jeśli jest możliwe ich wyeliminowanie, należy ich unikać.
Do głównych czynników ryzyka raka pęcherza moczowego zalicza się:
- ekspozycję na pewne czynniki chemiczne, takie jak arsen, barwniki anilinowe,
- wiek – u 70% pacjentów rozpoznanie stawiane jest po 65 r.ż.,
- płeć – mężczyźni są bardziej predysponowani,
- rasa – ok. dwukrotnie częściej chorują osoby rasy kaukaskiej (białej),
- uwarunkowania genetyczne – zachorowanie w rodzinie na nowotwór pęcherza moczowego.
Jednym z największych czynników ryzyka, o ile nie największym, jest palenie papierosów. Ryzyko to może się znacznie zmniejszyć już po 4 latach od zaprzestania palenia.