Rak piersi zmienia fizyczny obraz ciała, co może wpłynąć na jego psychiczne postrzeganie. Dotyka wielu sfer życia codziennego, szczególnie w przypadku kobiet. Czy po raku piersi można jeszcze zajść w ciążę oraz jak zmniejszyć ryzyko nawrotu?
Rak piersi zmienia fizyczny obraz ciała, co może wpłynąć na jego psychiczne postrzeganie. Dotyka wielu sfer życia codziennego, szczególnie w przypadku kobiet. Czy po raku piersi można jeszcze zajść w ciążę oraz jak zmniejszyć ryzyko nawrotu?
Zakończenie leczenia onkologicznego nie jest gwarancją, że nowotwór nie wróci. W tej sytuacji pewnie zastanawiasz się, czy istnieje jakiś sposób na zmniejszenie ryzyka nawrotu?
Ciąża po raku piersi:
Kiedy zaplanować ciążę?
Czy ciąża zwiększa ryzyko nawrotu?
W trakcie ciąży poziom niektórych hormonów wzrasta, dlatego w przeszłości obawiano się, że może to przekładać się na wzrost ryzyka nawrotów nowotworów wrażliwych na estrogeny. Badania jednak nie wykazały, aby ciąża zwiększała ryzyko nawrotu raka.
Laktacja a rak piersi
Terapia hormonalna
Niektóre kobiety przed menopauzą mogą doświadczać objawów menopauzy wywołanych działaniem chemioterapii lub hormonoterapii. Także kobiety po menopauzie mogą mieć objawy takie jak uderzenia gorąca, jeżeli wobec diagnozy raka piersi musiały odstawić hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Przyjmowanie HTZ w celu łagodzenia objawów menopauzy może nie być do końca bezpieczne. Istnieje związek miedzy przyjmowaniem HTZ, a zwiększonym ryzykiem nawrotów. Z tego powodu lekarze raczej nie zalecają HTZ. Oczywiście każdy przypadek jest inny i lekarz wraz z pacjentką powinni rozważyć czy przeważają korzyści z wdrożenia HTZ, czy jednak ryzyko jest większe. W łagodzeniu objawów menopauzy mogą pomóc:
W przypadku wątpliwości co do ryzyka zachorowania, warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym lub zapisać się na wizytę do onkologa. Dzięki takiej wizycie lekarz oszacuje ryzyko choroby i może zlecić badanie w poradni genetycznej. Takie badanie jest darmowe i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Można je również wykonać prywatnie, z pełną odpłatnością. Cena takiego testu wynosi około 400 zł. Jeżeli jest to możliwe, wykonanie takiego testu warto rozpocząć od osoby z rodziny, która jest dotknięta chorobą. Powodem jest łatwiejsze rozpoznanie lokalizacji, w którym konkretnym miejscu danego genu zaistniała mutacja. Badanie jest proste i polega jedynie na pobraniu próbki krwi żylnej.
Wykaz źródeł
American Cancer Society: Can I Lower My Risk of Breast CancerProgressing or Coming Back? 2022 [dostęp 10.07.2022]
Dieli-Conwright CM, Lee K, KiwataJL. Reducing the Risk of Breast Cancer Recurrence: an Evaluation of the Effectsand Mechanisms of Diet and Exercise. Curr Breast Cancer Rep. 2016;8(3):139-150
Shu XO, Zheng Y, Cai H, Gu K,Chen Z, Zheng W, Lu W. Soy food intake and breast cancer survival. JAMA. 2009Dec 9;302(22):2437-43.
American Cancer Society: BodyImage and Sexuality After Breast Cancer. 2022 [dostęp 10.07.2022]
Litwiniuk M, Niwińska A:Macierzyństwo kobiet leczonych wcześniej z powodu raka piersi. Onkologia wpraktyce. 2007. Tom 3, nr 1, 23–27
American Cancer Society:Pregnancy After Breast Cancer. 2022 [dostęp 10.07.2022]
Poggio F et al.: Safety ofsystemic hormone replacement therapy in breast cancer survivors: a systematicreview and meta-analysis. Breast Cancer Res Treat. 2022 Jan;191(2):269-275.
Breastcancer.org: Hormonereplacement therapy and breast cancer risk. 2022 [dostęp 26.07.2022
American Cancer Society:Menopausal Hormone Therapy After Breast Cancer. 2022 [dostęp 10.07.2022]
https://www.komen.org/breast-cancer/survivorship/health-concerns/sex-intimacy/[dostęp 10.07.2022]
Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.