Wróć

Jak wygląda mastektomia? Trudne oblicze usuwania piersi

Trudne oblicze usuwania piersi Mastektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jednej lub obu piersi. Stosuje się ją w celu terapii miejscowego raka piersi zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Taki sposób leczenia, w porównaniu do leczenia systemowego, nie ma wpływu na resztę organizmu.‍
Jak wygląda mastektomia? Trudne oblicze usuwania piersi

Co to jest mastektomia? Jakie są jej rodzaje?

Amputację wykonuje się u osób z rozpoznanym rakiem przedinwazyjnym (inaczej raku in situ), a także we wczesnym naciekającym raku piersi. Rak przedinwazyjny charakteryzuje się tym, że występuje w przewodach mlekowych, ale nie rozprzestrzenia się do pozostałych tkanek piersi. Natomiast naciekający rak piersi rozprzestrzenia się poza przewody mlekowe lub zraziki, czyli gruczoły produkujące mleko. Warto zdecydować się na ten zabieg, ponieważ znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. Mastektomia jest na ogół bezpiecznym zabiegiem dzięki rozwojowi medycyny, a może wydłużyć przeżycie pacjentki. Po takim zabiegu zaleca się również rekonstrukcję piersi, w której wykorzystuje się tkanki organizmu lub sztuczne implanty.

Zabieg można przeprowadzić również w celu prewencyjnym, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania. Pacjentki mogą zdecydować się na mastektomię w przypadku nosicielstwa szkodliwej mutacji genów BRCA1 i BRCA2. Mutacja wykryta u krewnych I. stopnia, może znacznie zwiększać ryzyko ujawnienia się raka piersi. Profilaktyczna mastektomia obustronna, czyli amputacja obu piersi zmniejsza wystąpienie raka piersi u osób z mutacją szkodliwą o 90-95%. Jednocześnie podczas tego zabiegu rekomenduje się usunięcie jajników wraz z jajowodami, a także wykonanie rekonstrukcji piersi. W takim wypadku pod uwagę brane są plany związane z posiadaniem dzieci.

Wymienia się kilka typów mastektomii. Decyzję o tym, który z zabiegów powinien zostać wykonany, podejmuje lekarz po skonsultowaniu się z pacjentką. Zależy to od takich czynników jak wielkość guza czy stan węzłów chłonnych. Z wyjątkiem amputacji podskórnej, pierś usuwa się razem ze skórą ją pokrywającą:

 • amputacja prosta – węzły chłonne pachowe nie są usuwane,
 • amputacja podskórna – nie usuwa się brodawki sutkowej, jej otoczki oraz skóry,
 • zmodyfikowana radykalna mastektomia metodą Maddena – usuwany jest gruczoł piersiowy z węzłami chłonnymi pachowymi oraz mięsień piersiowy większy z zachowaniem mięśnia piersiowego mniejszego,
 • zmodyfikowana radykalna mastektomia metodą Pateya – polega na usunięciu gruczołu sutkowego i węzłów chłonnych pachowych, ale zachowany zostaje mięsień piersiowy mniejszy i większy,
 • mastektomia radykalna, inaczej według metody Halsteda – w przeciwieństwie do metody Pateya, mięsień piersiowy mniejszy i większy również zostaje wycięty.

Obecnie ostatnie dwie wymienione metody są rzadko stosowane. Amputację podskórną rekomenduje się w przypadku mastektomii profilaktycznej. Mastektomię metodą Maddena wykonuje się, gdy rozpoznano nowotwór piersi I. i II. stopnia zaawansowania i jednocześnie operacja oszczędzająca pierś (czyli usunięcie jedynie fragmentu piersi) jest niewystarczająca do wyleczenia. Natomiast usunięcie piersi metodą Pateya jest wskazana w przypadku, gdy obecne są przerzuty w węzłach chłonnych drogi Rottera (jest to kilka węzłów chłonnych znajdujących się między mięśniami piersiowymi) z naciekaniem na mięsień piersiowy mniejszy. Mastektomia metodą Halsteda zostaje wykonana, gdy nowotwór nacieka do mięśnia piersiowego większego. Po zabiegu mastektomii czasami stosowana jest radioterapia, aby nie doszło do nawrotu choroby.

Jak przygotować się do zabiegu?

Warto zadbać nie tylko o sferę fizyczną, ale także o komfort psychiczny. To naturalne, że przed zabiegiem pojawiają się obawy co do wyglądu ciała po operacji. Kobiety często boją się, że po usunięciu piersi nie będą czuły się tak kobieco jak dotychczas. Może to wpłynąć na spadek pewności siebie. Szczera rozmowa i wsparcie otoczenia są nie do przecenienia. Czasami warto skorzystać także z fachowej pomocy psychologicznej. Jest ona potrzebna przed zabiegiem, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości i utwierdzić się w przekonaniu o słuszności podjętej decyzji. Jedną z grup, która daje wsparcie wielu kobietom po mastektomii jest Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”.

Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, alergiach i chorobach współistniejących. Wykonywane są badania, które mają na celu określić stan zdrowia pacjentki oraz umożliwić zakwalifikowanie jej do zabiegu. Ważne jest, aby dokładnie umyć ciało, w tym operowaną część ciała. Kilka godzin przed samą operacją nie powinno spożywać się już żadnego pokarmu.

Jak wygląda postępowanie po operacji? Czy mastektomia boli?

Zabieg usunięcia piersi wykonuje się pod narkozą z wykorzystaniem środków znieczulających i może trwać około 2 godzin lub dłużej, jeżeli wykonywana jest podwójna mastektomia. Operacja nie jest bolesna, a nawet przez kilka godzin po wybudzeniu ból nie powinien być odczuwalny, ze względu na działanie środków przeciwbólowych. Pacjentki często odczuwają silną senność.

Bezpośrednio po zakończeniu operacji pacjentka musi przede wszystkim zadbać o odpoczynek. O najważniejszych wymienionych poniżej zasadach trzeba pamiętać nie tylko kilka dni po operacji, ale nawet przez wiele lat po zabiegu:

 • pacjentka powinna odpowiednio zadbać o higienę rany pooperacyjnej i regularną zmianę opatrunków,
 • w łóżku należy przyjmować pozycję półleżącą,
 • ręka, która znajduje się po stronie operowanej piersi powinna leżeć na podpórce; co jakiś czas trzeba także wykonywać przerwy w celu wysokiego unoszenia kończyny,
 • w celu szybszego powrotu do zdrowia można skorzystać z rehabilitacji prowadzonej przez fizjoterapeutę,
 • rano i wieczorem zalecany jest 10-minutowy automasaż ręki znajdującej się po stronie operowanej piersi za pomocą oliwki lub zasypki w postaci talku – czynności te zapobiegają powstawaniu obrzęków,
 • odzież nie może uciskać ciała, a biustonosz powinien być luźny.

Obustronne usunięcie piersi może wymagać dłuższej rekonwalescencji i pobytu w szpitalu. W szczególności, jeśli zaplanowana jest rekonstrukcja piersi, która wykonywana jest bezpośrednio po mastektomii lub w późniejszym czasie.

Czego unikać po mastektomii?

Główną regułą po amputacji piersi jest to, aby nie nadwyrężać ręki po stronie operowanej piersi i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Przeciwwskazane są:

 • praca fizyczna – nie należy nosić ciężkich toreb z zakupami,
 • noszenie biżuterii lub torebki na kończynie znajdującej się po stronie usuniętej piersi,
 • korzystanie z sauny,
 • wychładzanie ciała zimą czy podczas kąpieli w zimnej wodzie,
 • opalanie na słońcu,
 • trzymanie poręczy ręką znajdującą się po stronie operowanej piersi podczas jazdy komunikacją miejską,
 • mierzenie ciśnienia krwi na ręce po stronie operowanej piersi,
 • długotrwałe pozostawanie w pozycji ze zgiętym stawem łokciowym,
 • długotrwałe prace manualne.

Szczegółowe instrukcje przekazuje lekarz lub pielęgniarka. Osoby, które miały wykonaną mastektomię podwójną powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie i przestrzegać listy wskazówek otrzymanej od profesjonalistów. Po zabiegu obustronnego usunięcia piersi ważny jest należyty odpoczynek nawet przez kilka pierwszych tygodni. Dla osób zainteresowanych uprawianiem sportu, możliwe jest wykonywanie lekkich ćwiczeń, np. spokojne pływanie, joga, spacery, nordic walking czy bieganie.

Wykaz źródeł

European Society for Medical Oncology: Rak piersi. 2018. Przewodnik ESMO dla pacjentów. [dostęp 09.05.2022]

Jassem J, Krzakowski M, Bobek-Billewicz B et al. Breast cancer. Oncol Clin Pract 2018. [dostęp 09.05.2022]

Opuchlik A. Informator dla kobiet po leczeniu raka piersi. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Zakład Rehabilitacji. 2016. [dostęp 11.05.2022]

SP ZOZ w Świdnicy. Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej. Informacja o zabiegu amputacji piersi (mastektomii). 2019. [dostęp 11.05.2022]

Nie przegap najnowszych informacji
"Nie przegap najnowszych informacji, aktualności i ekskluzywnych treści. Subskrybując nasz newsletter, otrzymasz regularne aktualizacje na temat najświeższych doniesień, artykułów i wydarzeń związanych z naszą branżą.
Przeczytaj naszą politykę prywatności.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć

WPISY NA BLOGU

Poszerz swoją wiedzę

Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.