Wróć

Jak szukać badania klinicznego dla swojego nowotworu?

Kto może wziąć udział w badaniu klinicznym, Jak znaleźć badanie kliniczne, Jak zgłosić się do badania klinicznego, Rejestry badań klinicznych, Ośrodki badawcze
Jak szukać badania klinicznego dla swojego nowotworu?

Kto może wziąć udział w badaniu klinicznym?

Wciąż poszukuje się nowych metod leczenia chorób nowotworowych. Ostateczne potwierdzenie ich skuteczności i bezpieczeństwa jest możliwe dzięki badaniom klinicznym. Biorą w nich udział pacjenci, którzy zgłosili się i wyrazili dobrowolną zgodę na udział w badaniu. Dla wielu z nich jest to możliwość skorzystania z nowoczesnych, jeszcze niedostępnych powszechnie metod terapii.

W Polsce i na świecie prowadzi się wiele badań klinicznych w zakresie onkologii. Różnią się one schematami leczenia i rodzajem nowotworu, w którym są zastosowane. Podczas takich badań weryfikuje się skuteczność nowych substancji lub do tej pory niestosowanych połączeń leków. Często udział w nich daje dostęp do nowoczesnych form terapii dla pacjentów w zaawansowanym stadium nowotworu lub gdy inne metody leczenie zawiodły. Dostępne są także badania skierowane do pacjentów na początkowym etapie leczenia.

Przy rekrutacji do badania klinicznego dla Twojego rodzaju nowotworu może okazać się, że do jednego badania kwalifikujesz się, a do drugiego nie. To dlatego, że każde badanie kliniczne posiada tak zwane kryteria włączenia i wyłączenia. Można nazwać je z góry ustalonymi warunkami, których spełnienie pozwala lub nie na udział w badaniu klinicznym. Sporządza się je,aby zapewnić jednolitość i wiarygodność badań. Bierze się w nich poduwagę nie tylko rodzaj nowotworu, ale też inne kryteria (np. wiek). Szczegółowe wymagania są dołączone do opisu danego badania klinicznego i dostępne dla lekarza rekrutującego do badania.

Jak znaleźć badanie kliniczne?

Pomoc lekarza

Przy poszukiwaniu badania klinicznego, warto najpierw zwrócić się do swojego onkologa. Podczas wizyty możesz zapytać go o możliwości udziału w badaniu. Lekarz dokładnie zna Twoją historię choroby oraz aktualny stan zdrowia. Podczas rozmowy wspólnie ustalicie, czy warto rozważyć udział w badaniu klinicznym.

Lekarz podczas planowania leczenia onkologicznego może również sam zaproponować udział w badaniu klinicznym. To dlatego, że w prowadzenie takich badań zazwyczaj zaangażowani są lekarze na co dzień pracujący w szpitalu. Onkolog w takim przypadku szczegółowo przedstawi, na czym polegałby udział w badaniu klinicznym oraz wskaże możliwe korzyści i zagrożenia.

Rejestry badań klinicznych

Możesz również samodzielnie szukać informacji o prowadzonych badaniach klinicznych. Pomocne są dostępne publicznie w internecie rejestry badań klinicznych. Gromadzą one dane o prowadzonych badaniach wraz z niezbędnymi szczegółami, np. gdzie odbywa się badania i kto może wziąć w nim udział.  Korzystanie z nich przypomina używanie wyszukiwarki internetowej, gdzie wyskakujące wyniki to konkretne badania kliniczne.

Znaleźć możesz bardzo wiele różnych rejestrów. Część z nich pozwala wyszukać badania odbywające się na całym świecie, a inne tylko w Europie lub w Polsce. Ponadto niektóre rejestry są zawężone do konkretnej grupy chorób, takich jak choroby onkologiczne.

Przeglądanie takich rejestrów bywa czasem bardzo czasochłonne. Dodatkowo, natłok informacji może sprawić, że przez przypadek pominie się badanie, które byłoby odpowiednie dla danego pacjenta. Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która w zautomatyzowany sposób przeszukuje bazy badań klinicznych. Tworzy się specjalne rejestry, które po udostępnieniu przez chorego podstawowych danych dotyczących historii choroby, dopasowują do niego badania kliniczne. Dzięki takim rozwiązaniom pacjenci szybciej i łatwiej zyskują dostęp do badań klinicznych, w których mogliby wziąć udział.

Wyszukiwarka internetowa

Kolejna opcja to użycie wyszukiwarki internetowej. Wpisz frazę „badanie kliniczne” i dopisz do tego nazwę nowotworu, np. badanie kliniczne czerniak”. Możesz natknąć się na pojedyncze wpisy internetowe lub na strony zbierające badania dotyczące konkretnego nowotworu.

Ośrodki badawcze

Ośrodek badawczy to inaczej miejsce, w którym odbywa się badanie kliniczne. Są to przykładowo szpitale, centra badań medycznych czy specjalistyczne centra badań klinicznych. Możesz zapytać bezpośrednio w ośrodku o możliwości udziału w badaniach klinicznych. Wystarczy, że znajdziesz jego dane teleadresowe i zadzwonisz lub skontaktujesz się mailowo.

Co jeśli nie ma dla mnie badania klinicznego?

Przy poszukiwaniu badania klinicznego może okazać się, że aktualnie nie ma prowadzonych żadnych badań dla Twojego nowotworu lub niespełniasz kryteriów włączenia. Pamiętaj jednak, że cały czas uruchamiane są nowe badania kliniczne. Możesz poprosić lekarza o informowanie Cię o możliwościach wzięcia udziału w badaniu klinicznym dla Twojego nowotworu. Na bieżąco sprawdzaj również rejestry badań klinicznych dostępne w internecie. Są one stale aktualizowane o kolejne badania. Ponadto możesz wpisać się do specjalnego rejestru pacjentów, który pomaga wyszukać odpowiednie badanie kliniczne. Najczęściej wystarczy podanie danych kontaktowych i najważniejszych informacji o chorobie. Gdy pojawi się badanie kliniczne, w którym mógłbyś wziąć udział, dostaniesz o tym wiadomość.

Jak zgłosić się do badania klinicznego?

Po znalezieniu odpowiedniego badania klinicznego, najpierw najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym leczenie onkologiczne. Doradzi on, czy warto rozważyć udział w badaniu. Kolejnym krokiem jest kontakt z ośrodkiem przeprowadzającym dane badanie kliniczne. Może w tym pomóc lekarz. Czasami w rejestrach badań klinicznych znajdziesz bezpośrednie dane kontaktowedo osób odpowiedzialnych za badanie (np. adres e-mail).

Pamiętaj, że nawet jeśli spełniasz wypisane w badaniu kryteria włączenia i wyłączenia, możesz nie dostać się do badania. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje lekarz prowadzący badanie kliniczne (badacz) na podstawie dostarczonych wyników badań.

Wykaz źródeł

https://417studies.com/inclusion-and-exclusion-criteria-in-clinical-research[dostęp: 17.06.2022]

http://www.przyjaznebadania.eu/praktyka/jak-szukac-badania/[dostęp: 17.06.2022]

 

Nie przegap najnowszych informacji
"Nie przegap najnowszych informacji, aktualności i ekskluzywnych treści. Subskrybując nasz newsletter, otrzymasz regularne aktualizacje na temat najświeższych doniesień, artykułów i wydarzeń związanych z naszą branżą.
Przeczytaj naszą politykę prywatności.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć

WPISY NA BLOGU

Poszerz swoją wiedzę

Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.