Kto może wziąć udział w badaniu klinicznym?
Wciąż poszukuje się nowych metod leczenia chorób nowotworowych. Ostateczne potwierdzenie ich skuteczności i bezpieczeństwa jest możliwe dzięki badaniom klinicznym. Biorą w nich udział pacjenci, którzy zgłosili się i wyrazili dobrowolną zgodę na udział w badaniu. Dla wielu z nich jest to możliwość skorzystania z nowoczesnych, jeszcze niedostępnych powszechnie metod terapii.
W Polsce i na świecie prowadzi się wiele badań klinicznych w zakresie onkologii. Różnią się one schematami leczenia i rodzajem nowotworu, w którym są zastosowane. Podczas takich badań weryfikuje się skuteczność nowych substancji lub do tej pory niestosowanych połączeń leków. Często udział w nich daje dostęp do nowoczesnych form terapii dla pacjentów w zaawansowanym stadium nowotworu lub gdy inne metody leczenie zawiodły. Dostępne są także badania skierowane do pacjentów na początkowym etapie leczenia.
Przy rekrutacji do badania klinicznego dla Twojego rodzaju nowotworu może okazać się, że do jednego badania kwalifikujesz się, a do drugiego nie. To dlatego, że każde badanie kliniczne posiada tak zwane kryteria włączenia i wyłączenia. Można nazwać je z góry ustalonymi warunkami, których spełnienie pozwala lub nie na udział w badaniu klinicznym. Sporządza się je,aby zapewnić jednolitość i wiarygodność badań. Bierze się w nich poduwagę nie tylko rodzaj nowotworu, ale też inne kryteria (np. wiek). Szczegółowe wymagania są dołączone do opisu danego badania klinicznego i dostępne dla lekarza rekrutującego do badania.