Wróć

Diagnoza RAK i co teraz?

nowotwór złośliwy Karta DiLO Wizyta u onkologa, chociaż może nie nastraja pozytywnie, jest konieczna. Czas jest kluczowy w leczeniu nowotworów zrozumienie diagnozy
Diagnoza RAK i co teraz?

Diagnoza RAK i co teraz?

Diagnozę „nowotwór złośliwy” wiele osób odbiera jak wyrok. Strach, poczucie niesprawiedliwości, niepokój to tylko niektóre z emocji, które towarzyszą pacjentom po diagnozie. Jak więc odnaleźć się w nowej sytuacji i stawić czoło rakowi?

Opieka onkologiczna

Wizyta u onkologa, chociaż może nie nastraja pozytywnie, jest konieczna. Czas jest kluczowy w leczeniu nowotworów. Im szybciej zdecydujesz się na wizytę, tym szybciej rozpoczniesz leczenie. Jeśli jesteś osobą przed pierwszą konsultacją, przygotuj się do tej wizyty:

  • sporządź listę pytań, dzięki niej nie zapomnisz o co chciałaś/eś zapytać lekarza,
  • poproś osobę bliską o towarzystwo, oprócz wsparcia emocjonalnego, pomoże w zapamiętaniu przekazanych przez lekarza informacji,
  • zabierz ze sobą aktualną dokumentację medyczną.

Skierowanie do onkologa

Pamiętaj o tym, że do onkologa nie jest potrzebne skierowanie od żadnego innego lekarza. Skierowanie może być wymagane jedynie w przypadku rejestracji do Poradni Chirurgii Onkologicznej, Poradni Opieki Paliatywnej i Leczenia Bólu lub Poradni Genetyki Onkologicznej.

Karta DiLO

Początkowo kluczowe jest zebranie wszystkich wiadomości na temat zdrowia. Po etapie wywiadu następuje skierowanie na badania specjalistyczne. Pacjentom onkologicznym zakładane są tzw. zielone karty DiLO. Jest to karta diagnostyki i leczenia onkologicznego. Uprawnia m.in. do szybszej rejestracji na badania. Dzięki temu skracany jest proces diagnozy i możliwe jest szybsze podjęcie leczenia.

Zdobądź wiedzę

Aby świadomie uczestniczyć w procesie leczenia, ważne jest zrozumienie diagnozy. Onkolog powinien przekazać Ci informacje na temat choroby w sposób dla Ciebie zrozumiały. Jeśli jednak chciałbyś pogłębić swoją wiedzę, dostępne są strony internetowe i poradniki dedykowane pacjentom onkologicznym. Szukając informacji na temat choroby, kieruj się rzetelnymi źródłami. Sprawdzone informacje dostępne są na państwowych stronach internetowych, towarzystwach onkologicznych lub powiązanych z nimi organizacjach pacjenckich.

Dlaczego źródło, z którego czerpiemy wiedzę jest takie ważne? W internecie można spotkać różne informacje związane z „alternatywnymi” metodami leczenia. Część z nich nie dość, że nie będzie pomagała w walce z nowotworem, to może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Jako przykład można podać stosowanie amigdaliny. Nie ma podstaw naukowych, aby stwierdzić, że może być ona skuteczna w leczeniu nowotworów. Istnieje za to realne ryzyko zatrucia się tym związkiem. Amigdalina może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a w konsekwencji nawet do śmierci. Sięganie w pierwszej kolejności po niekonwencjonalne metody, może się także wiązać z opóźnieniem rozpoczęcia potrzebnego leczenia. Odwlekanie terapii nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jednym z kluczowych czynników powodzenia leczenia przeciwnowotworowego jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków.

Pomoc psychologiczna

Nie traktuj poczucia lęku, smutku lub złości jako objawu bezsilności i słabości. Są to naturalne mechanizmy w odpowiedzi na takie bodźce, jak choroba. Pomocna może być rozmowa z kimś bliskim. Jeśli nie czujesz się na to gotowy, ale chciałbyś z kimś porozmawiać, skorzystaj z wizyty u psychoonkologa. Wsparcia możesz szukać także w fundacjach lub na forach zrzeszających osoby chore. Wymiana doświadczeń z osobami, które przechodzą tą samą drogę co Ty, może być budująca.

Na pewno na którymś etapie diagnozy lub leczenia pojawi się pytanie „jakie mam szanse?”. Zrezygnuj z czytania statystyk. Odnoszą się one do całej populacji osób chorych, ale przecież każdy jest inny. Nawet wśród grona osób z tym samym typem nowotworu istnieje szereg rzeczy, które sprawiają, że każdy przypadek jest indywidualny. Sprawdzanie rokowań może pogorszyć Twoje samopoczucie i niesłusznie odebrać nadzieję.

Podsumowanie

Niezależnie od typu i stopnia zaawansowania nowotworu oraz okoliczności w jakich się znajdujesz, zawsze pamiętaj:

  • Nie jesteś sam w swojej chorobie.
  • Wiedza pomoże lepiej Ci zrozumieć chorobę.
  • Twoje preferencje i wartości mają wpływ na decyzje o leczeniu. Warto podjąć ją jak najbardziej świadomie.

Wykaz źródeł

  1.  pacjent.gov.pl : Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej, czyli pakiet onkologiczny. 2019 [dostęp 27.04.2022]
  2.  National Cancer Institute: Laetrile/Amygdalin (PDQ®)–Patient Version. 2021. [dostęp 27.04.2022]
  3.  American Cancer Society: After diagnosis: a guide for patients and families. [dostęp 27.04.2022]

Nie przegap najnowszych informacji
"Nie przegap najnowszych informacji, aktualności i ekskluzywnych treści. Subskrybując nasz newsletter, otrzymasz regularne aktualizacje na temat najświeższych doniesień, artykułów i wydarzeń związanych z naszą branżą.
Przeczytaj naszą politykę prywatności.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć

WPISY NA BLOGU

Poszerz swoją wiedzę

Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.