Wróć

Czy nowotwór skóry = czerniak?

Ale co z innymi nowotworami skóry? Czym różnią się od siebie, Ale co z innymi nowotworami skóry? Czym różnią się od siebie Ale co z innymi nowotworami skóry? Czym różnią się od siebie
Czy nowotwór skóry = czerniak?

Czy nowotwór skóry = czerniak? Niepokojące zmiany na skórze kojarzymy głównie z czerniakiem. Jest to jednak najrzadziej występujący nowotwór skóry. Słyszymy o nim najczęściej głównie ze względu na jego dużą agresywność. Ale co z innymi nowotworami skóry? Czym różnią się od siebie?

Rodzaje nowotworów skóry

Zauważenie na skórze nietypowej zmiany, powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Niepokojące są zwłaszcza asymetryczne, sączące się, wielobarwne zmiany o nieregularnych brzegach, które z czasem powiększają się, zmieniają kolor czy zaczynają boleć. Mogą świadczyć o nowotworze skóry. Co ważne, mamy kilka jego rodzajów. Każdy z nowotworów występuje z różną częstością, daje trochę inne objawy, a także inaczej je leczymy.

Rak skóry podstawnokomórkowy

Rak podstawnokomórkowy to najczęściej występujący nowotwór skóry. Wywodzi się z keranocytów, czyli komórek nabłonkowych biorących udział w rogowaceniu skóry. Choroba zazwyczaj przebiega łagodnie i rzadko daje przerzuty (przeniesienie komórek guza wraz z krwią w inne miejsca niż pierwotny guz). Jest miejscowo złośliwym nowotworem skóry, co oznacza, że w obrębie konkretnej zmiany dalej rozwija się i niszczy głębsze struktury skóry. Ryzyko powstania raka podstawnokomórkowego wzrasta przy narażeniu na promieniowanie ultrafioletowe (np. promieniowanie słoneczne). Charakterystycznym miejscem pojawiania się zmian jest twarz i szyja. Zmiany nowotworowe wyglądają bardzo różnie. Niektóre przybierają postać niewielkiego, różowo-cielistego guzka z otaczającym go podniesionym brzegiem, inne z kolei są gładką plamką o czerwonym, różowym lub cielistym kolorze.

Rak skóry kolczystokomórkowy (płaskonabłonkowy)

Zwiększone wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne może doprowadzić do innego typu nowotworu – raka kolczystokomórkowego skóry. Podobnie jak przy podstawnokomórkowym rozwija się z keranocytów. Zmiany pojawiają się głównie odkrytych miejscach (np. głowa, ręce). Przyjmują postać zaczerwienionych, łuszczących się wykwitów lub twardych, rogowaciejących guzków. Choroba może przebiegać agresywnie i dawać przerzuty do węzłów chłonnych lub innych narządów.

Rak skóry z komórek Merkla

Rak skóry z komórek Merkla (rak neuroendokrynny skóry) pojawia się dosyć rzadko wśród nowotworów skóry, ale jest niestety rakiem bardzo agresywnym. Ma dużą tendencję do nawrotów miejscowych i tworzenia przerzutów w odległych narządach. Objawia się w postaci, bezbolesnego szybko rosnącego, cielistego lub niebieskawo-czerwonego guzka.

Czerniak

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, ale nie możemy nazwać go rakiem skóry. To dlatego, że rak to nowotwór, który pochodzi z tkanki nabłonkowej. Czerniak nie ma takiego pochodzenia, gdyż wywodzi się z komórek barwnikowych (melanocytów), które nie stanowią fragmentu tkanki nabłonkowej. Zmiany w czerniaku często są asymetryczne, o ciemnym kolorze i z nieregularnymi brzegami. Mogą swędzieć, być owrzodzone lub krwawić. Niestety stwierdzenie choroby w zaawansowanym stadium źle rokuje ze względu na szybki rozwój i tworzenie przerzutów.

Leczenie nowotworów skóry

Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od typu nowotworu skóry, zaawansowania choroby oraz decyzji pacjenta.

Chirurgiczne metody

W leczeniu nowotworów skóry w pierwszym kroku zaleca się wycięcie zmiany wraz z odpowiednim marginesem zdrowej skóry. Zabieg przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Coraz większą popularność zyskuje też chirurgia mikrograficzna Mohsa. Podobnie jak w klasycznej operacji wycina się fragment skóry. Następnie, jeszcze w czasie trwania operacji, wycięte skrawki tkanki analizuje się pod mikroskopem. Jeśli nie stwierdza się komórek rakowych, zamyka się ranę. W innym przypadku wycina się większy fragment. Takie postępowania umożliwia zaoszczędzenie zdrowych tkanek z jednoczesną większą pewnością pełnego usunięcia guza nowotworowego.

Radioterapia

Czasami wycięcie zmiany jest niemożliwe. Alternatywę dla chirurgii stanowi radioterapia, w której niszczy się komórki guza za pomocą promieniowaniem jonizującego.

Łyżeczkowanie i elektrochirurgia

Powierzchowne zmiany nowotworowe możemy usunąć techniką łyżeczkowania. Podczas zabiegu „zdrapuje się” je przy użyciu specjalnego przyrządu – łyżeczki dermatologicznej. Aby mieć pewność, że w skórze nie pozostały żadne komórki nowotworowe, metodę tę łączy się z elektrochirurgią (elektrokoagulacją). Polega ona na zniszczeniu komórek nowotworowych przy użyciu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Zdarza się, że metody łyżeczkowania i elektrochirurgii stosuje się rozdzielnie.

Krioterapia

Uśmiercenie komórek nowotworowych poprzez bardzo niską temperaturę nazywamy krioterapią (kriochirurgią). Poleca się ją przy małych, powierzchownych i łagodnych zmianach nowotworowych.

Metody powierzchowne

Czasami zmianę nowotworową leczy się przez nałożenie na nią leku przeciwnowotworowego (np. imikwimod). Z reguły ma on formę kremu, który pozostawia się na kilka godzin na skórze. Stosuje się go codziennie, przez kilka tygodni. Na podobnej zasadzie działa terapia fotodynamiczna. Zmianę skórną smaruje się substancją, która pod wpływem światła uaktywnia się do cytotoksycznego związku, zabijającego komórki nowotworowe.

Inne metody

Zaawansowane stadium nowotworu wymaga często innych metod leczenia, takich jak chemioterapia, terapia celowana lub immunoterapia.

Wykaz źródeł

Swetter S,Geller A: Melanoma: Clinical features and diagnosis. UpToDate 2021

SternS. R, Robbinson K. J: Epidemiology, pathogenesis, and clinical features ofbasal cell carcinoma. UpToDate 2022

Stern S. R, Robbinson K. J: Cutaneous squamous cell carcinoma(cSCC): Clinical features and diagnosis. UpToDate 2021

Stern S. R, Robbinson K. J: Pathogenesis, clinicalfeatures, and diagnosis of Merkel cell (neuroendocrine) carcinoma. UpToDate 2021

Stern S. R, Robbinson K. J: Treatment of basal cellcarcinomas at high risk for recurrence. UpToDate 2021

Stern S. R, Robbinson K. J: Treatment and prognosis oflow-risk cutaneous squamous cell carcinoma (cSCC). UpToDate 2021

SternS. R, Robbinson K, Atkins B. M: Staging, treatment, and surveillance of Merkelcell carcinoma. UpToDate 2022

SwetterSM et al: Guidelines of care for the management of primary cutaneous melanoma.J Am Acad Dermatol. 2019 Jan;80(1):208-250

Miller J. S: Mohs surgery.UpToDate 2020

Nie przegap najnowszych informacji
"Nie przegap najnowszych informacji, aktualności i ekskluzywnych treści. Subskrybując nasz newsletter, otrzymasz regularne aktualizacje na temat najświeższych doniesień, artykułów i wydarzeń związanych z naszą branżą.
Przeczytaj naszą politykę prywatności.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć

WPISY NA BLOGU

Poszerz swoją wiedzę

Zapraszamy do eksploracji różnorodnych tematów badań klinicznych dostępnych na naszej stronie. Odkryj nowe perspektywy zdrowia.